Nové lôžka - komplexná obnova

18.04.2019

Pred pár dňami bolo do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica privezených 78 nových lôžok. Ide o jeden z krokov Ministerstva zdravotníctva SR, ktorými sa snaží o zlepšovanie podmienok v slovenskom zdravotníctve. Je to de facto prvý krát, kedy MZ SR centrálne zastrešilo komplexnú obnovu štátnych nemocníc v tak veľkom rozsahu. Vo viacerých nemocniciach, vrátane tej našej, ide o masívnu obnovu lôžok po mnohých rokoch. Bežný poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti (nemocnica) by sa k takto komplexnej obnove lôžok nemal šancu dostať.

Nové lôžka znamenajú predovšetkým komfortnejšiu liečbu pre pacientov, bezpečnosť pre pacientov, ale bezpochyby zlepšia aj podmienky na prácu pre zdravotníckych pracovníkov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. DFNsP BB je jednou z ôsmych nemocníc, pre ktoré už boli nové lôžka verejne obstarané.

Aj keď išlo o centrálny nákup, nemocnice mali možnosť vybrať si presne taký typ lôžka, aký pre svojich pacientov potrebujú. Do DFNsP BB pribudlo 10 ks postelí pre najmenších pacientov a 68 lôžok pre väčšie deti. Umiestnené boli na všetkých lôžkových oddeleniach – II. Detská klinika, Klinika detskej chirurgie, Klinika pediatrickej onkológie a hematológie aj II. Klinika pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Práve na posledne zmienenej klinike boli umiestnené lôžka, ktoré predstavujú najvyšší štandard nemocničných lôžok svetovej úrovne. Svojou funkcionalitou spĺňajú predpoklady náročnej manipulácie s pacientom, resuscitačnej, ako aj intenzívnej starostlivosti o pacienta. Na ostatných oddeleniach sú umiestnené plne elektricky ovládateľné lôžka so sofistikovanými funkciami a nadštandardnými vlastnosťami, ako nastaviteľnosť výšky ložnej plochy, či polohovanie pacienta. Ich súčasťou sú kvalitné matrace, pohyblivé bočnice a ďalšie príslušenstvo, ako napríklad infúzne stojany. Postele sú v jemných pastelových farbách a jednoznačne vytvárajú úplne iný pohľad a dojem z nemocničnej izby, o komforte pacienta nehovoriac. 

Pôvodné (staré) lôžka boli rozdelené do 2 skupín podľa stupňa opotrebovania na tie, ktoré sú vyradené a budú zlikvidované, a tie, ktoré sú ešte vhodné na použitie. Druhá skupina lôžok bola odovzdaná domovom sociálnych služieb, kde budú lôžka využívať ich klienti. Vďaka centrálnemu nákupu cez MZ SR teda profitujú nielen zdravotnícke zariadenia.

 

 

 

 
 


Mapa portálu | Verzia pre tlač | © 2008 - 2021 Detská fakultná nemocnica s poliklinikou | Powered by mojoPortal | HTML 5 | CSS | Klub