(iba počas ordinačných hodín
Detská pohotovosť: 048 / 472 65 99
Urgentný príjem: 048 / 472 65 98

Ako poskytnúť podporu deťom v dnešných dňoch

Ako poskytnúť podporu deťom v dnešných dňoch

Vytvorené: 03.03.2022, Aktualizované: 03.03.2022, Autor: Jana Petríková

Súčasná situácia na Ukrajine je témou č. 1 posledných dní. Médiá a sociálne siete nás zaplavujú najrôznejšími informáciami. Chtiac-nechtiac sa tieto informácie dostanú aj k našim deťom. Deti sú nesmierne vnímavé a informácie spracúvajú "po svojom". Určite k tomu prispieva aj ich predstavivosť. Je ťažké predpokladať, nakoľko informáciám, ktoré dostanú porozumeli, nakoľko reálne ich vnímajú, čo všetko sa v ich hlávkach odohráva. Čo však vieme povedať s istotou je fakt, že každé dieťa - a to bez ohľadu na vek - zaznamenalo, že sa deje niečo mimoriadne. Nedokážeme úplne ovplyvniť vonkajšie vplyvy, tok informácií. Pred týmto nevieme deti uchrániť. Môžeme však s nimi doma komunikovať a pomôcť im spracovať prijaté informácie. Môžeme a musíme im zaistiť pocit bezpečia, prijať ich emócie a poskytnúť im vysvetlenia, ktoré potrebujú.

Dovoľujeme si Vám ponúknuť krátky návod, ako s deťmi pracovať, a ako s nimi hovoriť o tak závažnej situácii, akou ozbrojený konflikt na Ukrajine bezpochyby je. Infografika, ktorú spracovalo Centrum Locika, je veľmi názorná a určite Vám bude nápomocná.

V prípade, že vyhodnotíte situáciu u Vášho dieťaťa ako vážnu a nie ste si istí, že ju dokážete zvládnuť svojpomocne, neváhajte požiadať o odbornú pomoc - školský psychológ, Linka pre deti a mládež (116 111), Linka detskej dôvery (0907 401 749) alebo četová poradňa Internetovej poradne pre mladých ľudí (ipcko.sk/chatova-poradna)