Dar z Plesu v opere

Vytvorené: 16.09.2015, Aktualizované: 20.12.2021, Autor: Milan Kasiak

Vďaka dobročinným príspevkom hostí tohtoročného jubilejného 15. Plesu v opere si 4 kliniky detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny prerozdelili krásnu sumu 220 755 eur. Každá z nich tak dostala finančnú pomoc vo výške viac ako 55 000 eur, ktorá putovala na zlepšenie prístrojového vybavenia skvalitňujúceho liečbu detských pacientov.

Naša klinika je jedným zo štyroch takýchto špecializovaných zariadení na Slovensku, ktoré každodenne zachraňujú detské životy.

Prostredníctvom Klubu priateľov Detskej nemocnice v Banskej Bystrici sme sa na II. Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU rozhodli z daru zakúpiť nový pľúcny ventilátor, investovali sme aj do vylepšenia podobného prístroja, ktorý sa už na klinike nachádza a zakúpili sme tiež polohovateľné rehabilitačné kreslo.

Pľúcny ventilátor je prístroj, ktorý v prípade poruchy až zlyhania dýchania nahrádza pľúca malého pacienta. Napojenie naň je tak v kritických situáciách životne dôležité. Naša klinika v súčasnosti využíva sedem pľúcnych ventilátorov. Vzhľadom k vysokému počtu pacientov prístroje pomáhajú nepretržite, takmer 365 dní v roku. Často sa stáva, že po zvládnutí kritického stavu u jedného dieťaťa sa na rovnaký prístroj ešte v ten deň napojí ďalšie dieťa.

Všetkým zainteresovaným patrí naše úprimné poďakovanie za to, že naše pracovisko je bohatšie o ten najmodernejší pľúcny ventilátor, aký je momentálne k dispozícii, a že vďaka nemu môžeme pomôcť ďalším deťom.