Príjem pacienta na II. Detskú kliniku SZU

Vytvorené: 27.09.2022, Aktualizované: 12.01.2024, Autor: Jana Petríková

Plánovaný príjem pacienta na hospitalizáciu na II. Detskú kliniku SZU, resp. preklad pacienta z iného zdravotníckeho zariadenia

K PRÍJMU NA HOSPITALIZÁCIU POTREBUJETE:

• občiansky preukaz zákonného zástupcu,
  • preukaz poistenca dieťaťa,
  • odporúčanie obvodného pediatra s predbežnou správou, prípadne zdravotný záznam a výsledky predoperačného vyšetrenia,
  • lieky, príp. zdravotnícke pomôcky, ktoré dieťa pravidelne užíva aj doma,
  • hygienické potreby (aj uterák, osušku) pre seba a dieťa,
  • príbor a pohár / hrnček, utierku na riad,
  • pyžamo, župan, náhradné oblečenie pre dieťa a domácu obuv,
  • pohodlné oblečenie a prezuvky pre vás,
  • obľúbenú hračku.

Odporúčame, aby ste si do nemocnice nebrali veľký finančný obnos ani cenné veci. Za tieto predmety personál nemocnice nezodpovedá.

UBYTOVANIE

Lôžkové oddelenie II. Detskej kliniky (tzv. pediatrie) je kompletne zrekonštruované. Nachádza sa na 3. poschodí. K dispozícii sú izby, na ktorých je možné ubytovať sprevádzajúcu osobu spoločne s dieťaťom. Súčasťou izieb je kúpeľňa (umývadlo, sprcha, WC), úložné priestory, stoličky / kreslá na sedenie. V izbách dojčiat je navyše vybavenie potrebné k starostlivosti o bábätká - prebaľovací pult a vanička. Samozrejmosťou je posteľná bielizeň.  Tiež je tu vyčlenený priestor na hranie - herňa so stavebnicami, knižkami, hračkami.

STRAVOVANIE

Súčasťou oddelenia je priestor na stravovanie pacientov a ich sprevádzajúcich osôb (jedálenské stoly a stoličky), kuchynka s chladničkou, mikrovlnkou a rýchlovarnou kanvicou.

Strava sa podáva 3 x denne. Doba podávania stravy dojčatám a batoľatám je riešená individuálne podľa veku a potrieb dieťaťa. V prípade umelej výživy / príkrmov dojčiat a menších batoliat si vyhradzujeme právo výberu a prípravy stravy. K dispozícii sú mliečne formule a dietetiká, polievky, kaše, náhrady mlieka, ovocné pyré, ... Stravu pripravuje za aseptických podmienok v tzv. Mliečnej kuchyni. Personál prinesie hotové dávky priamo na oddelenie konkrétnemu dieťaťu. Je v záujme vás rodičov, aby ste porušovaním diétnych predpisov a podávaním nevhodných jedál nenarušili priebeh liečby. Pokiaľ si nebudete istí, poraďte sa so službukonajúcou sestrou alebo lekárom o vhodných potravinách.

Pokiaľ z nejakého dôvodu nesúhlasíte s mliečnou formulou, ktorú podávame a dieťaťu je z hľadiska zdravotnej starostlivosti možné podať vlastnú mliečnu formulu, môžete priniesť balenie "vášho" mlieka a náš personál bude dieťaťu pripravovať práve tento druh mliečnej formuly. O tejto možnosti vás bude personál informovať aj pri príjme na lôžkové oddelenie. Vami prinesená mliečna formula musí byť v originálnom a neotvorenom balení. Toto bude označené menom dieťaťa a po ukončení hospitalizácie vám bude nespotrebované množstvo vrátené späť.

Tento postup je nevyhnutný, nakoľko nemocnica, ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, nesie plnú zodpovednosť za zdravotný stav pacientov počas hospitalizácie a strava je neoddeliteľnou súčasťou liečby.

Strava pre sprevádzajúce osoby

Stravu je možné objednať priamo v nemocnici pri príjme (informujte prosím sestru, ktorá rieši vaše prijímacie dokumenty). K dispozícii sú aj niektoré diéty, napr. bezlepková. Cena za celodennú stravu je 11,16 € (bližšie informácie k poplatkom za stravu a ubytovanie). Po ukončení hospitalizácie je potrebné sumu za počet dní hospitalizácie uhradiť v pokladni (v hotovosti alebo kartou). Tiež je však možné si doniesť vlastnú stravu a využiť kuchynku na oddelení k jej ohriatiu. Klasická príprava pokrmov - varenie, pečenie, ... nie je možná.

DENNÝ REŽIM ODDELENIA

vstávanie (podávanie liekov, meranie vitálnych funkcií, odbery)

raňajky

vizita ošetrujúceho lekára

desiata

veľká vizita (pondelok, streda, piatok)

obed

olovrant

večera

nočný kľud

nočný kľud veľké deti

V čase medzi 08:00 a 15:00 hod. prebiehajú ordinované konziliárne vyšetrenia detí.

Deti počas dňa navštevujú školu a klub detí a sú zamestnávané rôznymi aktivitami organizovanými Základnou školou pri DFNsP BB.