(iba počas ordinačných hodín
Detská pohotovosť: 048 / 3265 701
Urgentný príjem: 048 / 3265 555

Prvý zaočkovaný z nás je profesor Dluholucký

Prvý zaočkovaný z nás je profesor Dluholucký

Vytvorené: 30.12.2020, Aktualizované: 20.12.2021, Autor: Jana Petríková

V sobotu 26.12.2020 bolo na Slovensku spustené očkovanie proti COVID-19 vo fakultnej nemocnici v Nitre. Prvým zaočkovaným bol prof. Vladimír Krčméry. Nasledovali členovia konzília odborníkov, minister zdravotníctva, aj desiatky zdravotníkov nitrianskej nemocnice. V nedeľu bola v bratislavskej univerzitnej nemocnici zaočkovaná prezidentka Zuzana Čaputová a očkovanie bolo zahájené aj v ďalších nemocniciach – v Košiciach a Banskej Bystrici. MZ SR plánuje postupne otvoriť 25 očkovacích miest.

Prvým z nás, ktorý bol proti COVID-19 zaočkovaný je profesor Svetozár Dluholucký. Boli sme pri tom a položili mu pár otázok.

Pán profesor ako sa cítite tesne po zaočkovaní?

Som úplne v poriadku a cítim sa veľmi dobre. Považujem za privilégium, že som sa mohol takto včasne zaočkovať, aj s mojou manželkou, ktorá je tiež zdravotník.

Prečo ste sa dali zaočkovať?

Očkovanie dáva človeku osobnú slobodu. Rúško budem určite nosiť, lebo by ma okolití ľudia zjedli, keby som chodil bez neho, ale určite nie je epidemiologicky potrebné. To znamená, že som chránený očkovaním. Samozrejme nie teraz, ale o mesiac po druhej dávke.

Povedali by ste nám, ako táto vakcína funguje?

Prvá dávka, ktorú som práve dostal, ešte nechráni. Ona len naštartuje imunitný systém a pri druhej dávke, ktorá bude aplikovaná po 3 týždňoch sa spustí obranná reakcia organizmu. To znamená, že budem chránený. A ja som presvedčený, že na dlhú dobu. Dostatočne dlhú na to, aby sme prežili pandémiu a prípadný návrat vírusu.

Aký význam tu zohráva tzv. kolektívna imunita?

V médiách sa veľmi často zdôrazňuje kolektívna imunita – „Keď bude 70% zaočkovaných, tak ...“ – a to vyvoláva nedôveru. Je to akoby všetci museli byť zaočkovaní. Ak ja som zaočkovaný, tak som chránený sám. Keď budú zaočkovaní všetci, kolektívna imunita automaticky naskočí. Takže ja v prvom rade chránim seba, svoje okolie, rodinu, pacientov, študentov. To je najdôležitejšie. Každý musí začať u seba.

Nebojíte sa nežiadúcich účinkov?

Veľmi múdri ľudia – štatistici – robili výpočty tzv. smrtnosti rôznych udalostí. Smrtnosť je počet úmrtí na 100 tisíc obyvateľov (danej skupiny). Napríklad auto má smrtnosť 12-13 ľudí. Teda ak sadnete do auta, tak zo 100 tisíc šoférov sa u nás priemerne zabije 12-13. Vakcína má smrtnosť 0,007 na 100 tisíc. Keď to prepočítate, tak je to 7 ľudí zo 6 miliárd. Ja sa vo svojom živote nepamätám na niekoho, kto by zomrel v dôsledku vakcíny a to robím medicínu viac ako 50 rokov. Moja odpoveď je teda „Nie, nebojím sa :-)“.