(iba počas ordinačných hodín
Detská pohotovosť: 048 / 3265 701
Urgentný príjem: 048 / 3265 555

Očkovanie proti tuberkulóze

Očkovanie proti tuberkulóze

Očkovanie proti tuberkulóze

Vytvorené: 08.08.2023, Aktualizované: 29.09.2023, Autor: Jana Petríková

Tuberkulóza (TBC), je závažné až smrteľné infekčné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým pľúca, ale môže sa rozšíriť aj do lymfatických uzlín, kože, kostí, kĺbov, obličiek, chrbtice, mozgu a iných častí tela. Spôsobuje ju baktéria Mycobacterium tuberculosis (Kochov bacil). Aby sa človek nakazil, musí stráviť dlhšie obdobie s osobou, ktorá má aktívnu formu TBC. Ani v tomto prípade však nie je isté, že choroba prepukne. V skutočnosti môže kontakt s baktériou vyústiť do dvoch foriem ochorenia:

  1. Latentná tuberkulóza
  2. Aktívna tuberkulóza

Príznaky ochorenia sú dlhodobý kašeľ, vykašliavanie hlienu a krvi, bolesť na hrudníku, chudnutie, únava, horúčka, nočné potenie, strata chuti do jedla. WHO uvádza, že v roku 2020 zomrelo na tuberkulózu celosvetovo 1,5 milióna ľudí, čím sa stala 13. najčastejšou príčinou všetkých úmrtí na svete a druhým najväčším infekčným zabijakom po Covid-19.


Očkovanie proti tuberkulóze – tzv. kalmetizácia bola prvýkrát použitá v roku 1921. V Slovenskej republike sa kalmetizovalo od roku 1953 do roku 2012 povinne. V súčasnosti je pre bežnú populáciu zaradené medzi dobrovoľné očkovania (nie je hradené zo zdravotného poistenia). Spočíva v aplikácii živej oslabenej vakcíny do kože. Odporúča sa po ukončení všetkých povinných očkovaní – približne medzi 15-18 mesiacom života.

Očkovanie nedokáže úplne zabrániť vzniku pľúcnej formy tuberkulózy, dokáže však ochrániť pred vznikom ťažkých foriem, najmä roztrúsenej formy a postihnutím mozgu. Tieto sú často príčinou smrti.


V našej Pľúcnej ambulancii očkujeme proti tuberkulóze od 1.9.2023.

V prípade záujmu o očkovanie môžete využiť elektronický systém objednávania TU. Ak sa následne nemôžete na vyšetrenie / očkovanie dostaviť, odhláste sa prosím z termínu (telefonicky, e-mailom).

Ak sa rozhodnete pre očkovanie, bude potrebné navštíviť Pľúcnu ambulanciu spolu 3x.

1. Prvá návšteva

Odobratie dôležitých zdravotných údajov z histórie Vášho dieťaťa, klinické vyšetrenie lekárom, poučenie o rizikách a tzv. tuberkulínová skúška. Je potrebné priniesť prečítaný, vyplnený a podpísaný informovaný súhlas (stiahnite si ho TU, vytlačte 2x, oba výtlačky prineste na vyšetrenie).

2. Druhá návšteva

Vyhodnotenie tuberkulínovej skúšky (po 72 hodinách). Ak je negatívna, realizuje sa samotné očkovanie. Je potrebné priniesť očkovací preukaz dieťaťa.

3. Tretia návšteva

Kontrolné vyšetrenie s odstupom 2-3 mesiacov po očkovaní.

 

Prvé 2 výkony sú spoplatnené podľa platného cenníka služieb Detskej nemocnice. Prineste si prosím potrebnú hotovosť.