(iba počas ordinačných hodín
Detská pohotovosť: 048 / 472 65 99
Urgentný príjem: 048 / 472 65 98

Narodenie dieťatka mimo riadneho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku

Narodenie dieťatka mimo riadneho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku

Narodenie dieťatka mimo riadneho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku

Vytvorené: 20.01.2016, Aktualizované: 21.12.2021, Autor: DFNBB

Ak sa Vaše dieťa z akýchkoľvek nepredvídaných príčin narodí mimo riadneho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku, riaďte sa prosím nasledujúcimi inštrukciami:

  • Novorodenencký skríning je povinný a platí celoplošne pre celé územie Slovenskej republiky.
  • Mesiac pred termínom pôrodu kontaktujte Skríningové centrum novorodencov. Následne Vám bude na adresu pediatra, ku ktorému budete s dieťatkom chodiť (pediater prvého kontaktu), zaslaný odberový papierik.
  • Skríningový protokol je možné vyžiadať v SCN, alebo stiahnuť TU. Je nutné vyplniť všetky údaje o dieťatku aj matke.
  • Odber je potrebné uskutočniť od 72 do 96 hodín po pôrode. Je dôležité, aby Vám odber urobil profesionál – lekár alebo zdravotná sestra, ktorí dieťatko po pôrode aj vyšetrili. Všetky údaje týkajúce sa zdravotného stavu Vášho dieťatka aj mamičky je nutné dať do poznámky v protokole (aj lieky, ktoré užívala matka počas tehotenstva, príp. prikrmovanie dieťatka, ...).
  • Pri odber postupujte podľa inštrukcií (pre zobrazenie inštrukcií prosím kliknite na odkaz).  Je veľmi dôležité, aby bolo odobraté dostatočné množstvo krvi. Vyhnete sa tak opätovnému odberu. Následne je potrebné nechať odberový papierik voľne uschnúť (nie na radiátore, ani horúcim vzduchom!!!) a až potom ho poslať poštou na našu adresu spolu s vyplneným protokolom.
  • Metodika vyšetrení trvá 2 dni. Takže ak odošlete poštou odber prvou triedou, výsledok budete mať na štvrtý deň po odbere. Kontaktujeme Vás (alebo Vášho pediatra) iba v prípade pozitívneho či nejasného výsledku. Negatívne výsledky neposielame. Pokiaľ si nevyžiadame ďalší odber (reskríning), môžete považovať novorodenecký skríning za uzavretý ako negatívny - dieťatko je v poriadku.
  • Ak by ste mali akékoľvek pochybnosti alebo otázky, môžete nás kontaktovať telefonicky.
  • Novorodenecký skríning je plne hradený zo zdravotného poistenia matky.
  • V prípade, že matka nemá zdravotné poistenie (je samoplatiteľ), je povinná uhradiť skríningové vyšetrenie v plnej výške podľa aktuálneho bodového systému zdravotných poisťovní. O výške platby sa informujte telefonicky.