(iba počas ordinačných hodín

MUDr. Miroslav Malček
Utorok 07:00 - 13:30 14:00 - 15:00
MUDr. Michal Šprlák
Streda 07:00 - 13:30 14:00 - 15:00 MUDr. Branko Takáč, PhD.
Štvrtok 07:00 - 13:30 14:00 - 15:00
MUDr. Bohuslav Giblák
Piatok 07:00 - 13:30 14:00 - 15:00
MUDr. Dominika Šnauková

Objednávanie pacientov telefonicky  čase od 14:00 do 15:00 hod., prípadne osobne počas ordinačných hodín. Akútne stavy vyšetrujeme ihneď po telefonickom alebo osobnom dohovore.

Príprava na vyšetrenie:

Na sono vyšetrenie je potrebná žiadanka a preukaz poistenca!

• Sonografia brucha - prísne nalačno NERAŇAJKOVAŤ.
  • Sonografia urotraktu - na plný močový mechúr (jesť sa môže, ak sa nerobí zároveň sono brucha). Počas 2 hodín pred vyšetrením vypiť 250-400 ml tekutín (podľa veku pacienta), dieťa má mať pocit na močenie. Pred vyšetrením nemočiť!
  • Sono na GER - nalačno! Priniesť so sebou tekutinu (mlieko aké dieťa pije). Ak pije AR formulu, priniesť mlieko, ktoré nie je AR. Taktiež môže byť čaj (sladený, nesladený, nie ovocný, nie s citrónom) alebo vodu. Na vyšetrenie GER sú nevhodné nápoje: džús, minerálka, kakao, biela káva, AR mlieka, kyslé nápoje, jogurty, termixy... Pacientov nevyšetrujeme v akútnom infekte ! Tiež počas používania liekov - ako antibiotiká, tiež lieky ovplyvňujúce motilitu žalúdka. V prípade dlhodobej liečby, dohodne potrebu vyšetrenia GER ošetrujúci lekár so sonografistom. Kojenci sa môžu vyšetrovať pred akýmkoľvek jedením, ak v ten deň nejdeli hustú potravu.
  • Sono na pylorostenózu, USG pasáž horného úseku GITu - doniesť so sebou čaj 20-50 ml alebo Glukózu, ktorú vypije pacient počas vyšetrenia.
  • Sono na vyšetrenie čriev (vrátane appendixu) - príprava ako na vyšetrenie brucha.
  • Sono krku, štítnej žľazy - bez prípravy.
  • Sono mozgu (vrátane prietokov) - bez prípravy.
  • Sono mäkkých častí, svalov kože, testes - bez prípravy.
  • Sono na prietoky
  1. portálne - PRÍSNE NALAČNO!
  2. obličkové - po napití aspoň 400 ml tekutín, ktoré treba popíjať priebežne pred vyšetrením
  3. transplantovanej obličky - bez prípravy

Časová organizácia vyšetrení:

Deti nalačno 08:00 - 10:30 hod.
Ostatné deti 10:30 - 13:30 hod.

Spektrum vyšetrení:

• Celotelové ultrazvukové vyšetrenia u detí okrem echokardiografie: USG abdomenu, vrátane retroperitonea a lymfatických uzlín v bruchu, USG urotraktu, USG krku a štítnej žľazy, USG mozgu, USG skrota, USG mediastina, USG mäkkých častí (podkožie, svaly...).
  • Intervenčná sonografia: renálne biopsie pod sonografickou kontrolou, hepatálne biopsie pod sonografickou kontrolou, cytologické punkcie pod sonografickou kontrolou, punkcie iných telových dutín pod sonografickou kontrolou.
  • Špecializované dopplerovské vyšetrenia portálneho riečiska, mozgového riečiska, renálneho riečiska.
  • Špecializované vyšetrenie GER u detí.
  • Špecializované vyšetrenie čriev u detí (M.Crohn, akútne stavy - appendicitídy, ...).
  • Špecializované vyšetrenie transplantovej obličky s prietokmi.
  • Poskytovanie horeuvedených služieb pre celý BB-kraj, intervenčná sonografia aj vrámci Slovenska (NR-kraj, ...).
  • Školiace stredisko SZU pre lekárov z celého Slovenska pracujúcich so sonografiou (pediatri, rtg –lekári, novorodeneckí lekári) - vyškolených 186 lekárov od r. 1991.

USG ako subjektívna metóda vyžaduje zručnosť a skúsenosť vyšetrujúceho, centralizovaním sa udržuje "skill" a tým výťažnosť vyšetrenia (vysoký počet vyšetrení). Je "k ruke" pri rýchlej diagnóze onkologických pacientov vrátane cytologických vyšetrení, vyšetrení na pediatrickom OAIM - traumy, transplantácie obličiek, náhle stavy, novorodenecká patológia, pooperačné stavy...